Děti a jejich problémy


O problémech dětí  - vloženo 31.03. 2014 v 18:09
Dospěláci si myslí, jak se děti mají, nemají žádné starosti, ale to je velký omyl! Jen považte. Když dítě přijde do školky, možná nikoho nezná a začínají první problémy:
- jestlipak s ním budou ostatní kamarádit
- jestli se nebude stydět přijít za učitelkami se svým problémem
- co když se jim stane nějaká nespravedlnost
- musí se naučit pravidlům soužití v kolektivu
- není lehké naučit se podřizovat, když doma je to třeba naopak
- zjistí, že hračky nejsou jen jeho, ale všech dětí
- ne všechny jídla mu chutnají.

Každé dítě je originální a své problémy řeší úplně jinak:
- některé se vždy rozpláče
- jiné má ostré lokty
- další přiběhne za učitelkou a vše si vyjasní
- někdo se ve snaze mít více pozornosti pro sebe ubližuje jinému dítěti.

Proto naslouchejte svým dětem, nezlehčujte jejich starosti, udělejte si na ně čas, co nejvíce si s nimi povídejte, říkejte jim, zpívejte, vyprávějte. Naučte je hrát si, hrajte si s nimi. Rozhodně nestačí nakoupit drahé hračky a vykázat je do pokojíčku. Ukažte jim, že i vy jste omylní, že si dokážete udělat legraci i sami ze sebe. Vzpomeňte si, že i vy jste byli kdysi malí a co vše vás trápilo.
A prosíme, neodkládejte děti k televizi a k počítači, sledujte dětské programy s nimi, komentujte je, sdělujte si své pocity a prožitky. U dětí dlouhodobě pasivně sledující počítač a televizi pozorujeme velmi malou slovní zásobu a mimo jiné i vady řeči. Také mnohdy netušíte, co s dítětem udělá sledování nevhodného filmu a ponocování u televize. TV program pro děti předškolního věku by měl končit večerníčkem. Filmy pro dospělé děti nejsou stejné jako pro dospělé, jejich fantazie pak v noci nabývá obřích rozměrů a každé se s tím vyrovnává po svém. Někdy přecitlivělostí, jindy agresivitou, ve filmu je to také „nebolí“!

Spolupracujte s námi učitelkami, jsme tu stejně pro vás, jako pro vaše děti. To, co do svých dětí budete investovat (v citovém slova smyslu) teď, v raném věku, se vám mnohokrát vrátí později! A věřte, pozdější problémy v obávané pubertě nebudou tak velké, když k sobě s dětmi budete mít odmalička blízko a budou vědět, že se na vás mohou ve všem s důvěrou a pochopením obrátit a spolehnout.
Děti nikdy nebudou vzpomínat na to, jak bylo doma uklizeno, ale na to, co s vámi pěkného prožily!