Dnes má svátek  , zítra     

 

 


  Nová stránka 1

Úvod

 

Informace pro mladší

 

Informace pro starší

 

Kontakty  -  zaměstnanci

 

Provoz MŠ

 

Dokumenty MŠ

 

Fotogalerie mladší

 

Fotogalerie starší

 

Videotéka MŠ a ZŠ

 


 

TOPlist

 

 

 

Jdeme poprvé do MŠ   Co s sebou do MŠ

Adaptační program   Děti a jejich problémy   Sponzory máme rádi


Co s sebou do MŠ

 

Propagujeme metodu „vrstvení“, aneb vždy je lépe mít co sundat, než když není co na sebe.

 Sluníčka

Takže je nanejvýš dobré mít ve skříňce pro dítě veškeré náhradní oblečení, pro případ, že se umaže, polije, pomočí apod. a to stabilně v sáčku, nebo tašce a v případě použití následně doplnit Také si rodiče málokdy uvědomí, že většina dětí si své věci nepozná, a proto je třeba udělat na oblečení značku dítěte a ukázat mu ji. Bačkorky kupujte klasické – s pevnou patou, nikdy ne pantofle – jsou pro děti v MŠ nebezpečné.

  

Ve třídě je převážně teplo, takže úplně stačí  ponožky a tepláčky. Tričko s krátkým rukávem plus mikina s dlouhým rukávem, když je dětem ráno chladno. U děvčátek vítáme zástěrky a důležité je mít na oblečení alespoň jednu kapsu na kapesník  Uvědomte si, že děti ve školce celý den nesedí  - hrají si, běhají, cvičí – a pokud jsou teple oblečené (punčochy, ponožky a ještě tepláky)dost se potí a pak mají různé zdravotní problémy. Určitě nepatří do školky tuhé, nepoddajné oblečení, ve kterém se děti nemohou pořádně hýbat např. rifle a špatně se rozepínající (zapínající) kalhoty, s tím jsou problémy na WC a hodně špatně se v nich cvičí

  

Na vycházky nechodíme na „módní přehlídku“, často chodíme k lesu, na hřiště, zahradu, do přírody, takže se děti mohou umazat, upadnout apod. S tím je potřeba počítat a než děti „hubovat“ je lépe dát jim přiměřené oblečení a obutí.

 

Na jaře a na podzim  

Hlavně vhodnou nepromokavou obuv, nejlépe mít pro případ mokra ve skříňce gumáčky, popř. i teplé ponožky do nich . Jarní – podzimní bundu, čepici – tenčí, tepláky a skvělé jsou šusťákové kalhoty ( nezateplené ), které se obléknou přes tepláky a v případě ušpinění se jen „přemáchnou“, do druhého dne jsou bezpečně suché a chrání oděv pod nimi. Děti pak nemusí řešit co na sebe k obědu, když se venku umažou a nemají věci na převlečení.

  

V létě

Trička s krátkým rukávem , kraťasy, sandálky a cokoliv na hlavu – chránit dítě před úpalem – kšiltovky, kloboučky… Dnes už nejsou od věci ani sluneční brýle a opalovací krém s vyšším ochranným faktorem , hlavně ze začátku léta , kdy se citlivá dětská pokožka velmi snadno spálí. Dětem nalepíme na jejich krém značku a všechny mažeme před odchodem na vycházku Také do skříňky dejte něco s dlouhým rukávem a nohavicemi pro případ náhlého ochlazení.

  

V zimě

 Je ideální šusťáková kombinéza – nelepí se na ni sníh , dítě nemá holá záda a bříško (když se špatně upraví, nebo mu je oblečení malé). Popřípadě šusťáková zimní bunda a oteplovačky s kšandami a dole s gumou na zajištění přes boty (i u kombinézy), aby se při ježdění na sněhu nevyhrnovaly. Není nic horšího , než když nasněží a do školky přijde dítě v kotníčkových botech ( často i semišových) na suchý zip, či šněrování –  venku má za chvíli boty plné sněhu, promočené, které navíc do odpoledne neuschnou a v mokrých jde pak dítě domů – následky všichni známe… Zimní boty jsou skvělé vyšší gumové s vyndávací teplou vložkou. S lepšími jsme se ještě nesetkali Také rukavičky  je dobré mít na povrchu šusťákové, na sníh nelepivé a třeba i dvoje na převlečení a také spojené gumou – ony se pak lépe hledají. Mějte na paměti, že v zimě prostě na sněhu s dětmi „řádíme“ – koulujeme se , jezdíme na kluzácích a bobech, „válíme sudy“, vyšlapáváme si dráhy a cestičky stavíme sněhuláky…, prostě pokud sníh je – tak si ho užijeme se vším všudy !!! A na to je potřeba mít to správné teploučké a  „nelepivé“ oblečení.

   

Celkově ještě chceme připomenout , při oblékaní – svlékání v šatně , najděte si trochu času pro své děti – dejte jim možnost ať vám ukáží, jak už jsou „velké“ a šikovné a jak to s oblečením umí!!! Mimo jiné je ve školce učíme samostatnosti v oblékání a to byste koukali jak ta vaše holčička, nebo kluk jsou rychle převlečení na vycházku a ještě stihnou pomoci kamarádovi! Někdy zapomínáte, že už to nejsou miminka a že třeba ač nechcete – rychle rostou a vyvíjejí se

A úplně nakonec, nikdo ráno nemůže spolehlivě říci, jaké bude počasí v dalších úsecích dne , dejte prosím na nás a nenařizujte striktně dětem, co si smí či nesmí na sebe vzít na vycházku. Pak dochází k situacím, že se např. ochladí  (oteplí), ale dítě trvá na na skladbě oblečení, kterou jste řekli, protože nedokáže samo posoudit daný stav počasí a má strach, že se budete zlobit. Věřte, že dohlédneme na všechny děti, aby se dobře oblékly, osobně každé zkontrolujeme, máme je všechny rády a naším hlavním zájmem je aby byly zdravé a spokojené.

 

 

Umístěno na: www.tatenice.cz - Mgr. Petr Vitásek, 2004-2019